Kto może zajmować się spawaniem aluminium?

Aluminium to materiał, z którego produkowane jest wiele przedmiotów codziennego użytku, a także części zamiennych do samochodów. Jest to materiał lekki i trwały, odporny na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć, wysoką i niską temperaturę.

Warto także podkreślić, że aluminium jest bardzo podatne na spawanie – nie ulega deformacji podczas wykonywania tej czynności, a przy tym doskonale scala się z innymi materiałami.  Co ważniejsze, można je spawać z wykorzystaniem różnych metod, wybierając optymalną alternatywę dla konkretnego przedsięwzięcia.


Spawanie aluminium zasadniczo jest zadaniem prostym, nie mniej jednak przedsięwzięcie to powinno być wykonywane przez fachowca, czyli osobę, która posiada odpowiedni ą wiedzę merytoryczną i doświadczenie.

z17Główną cechą, jaką odznacza się spawanie aluminium, jest powstający w krótkim czasie tlenek, stanowiący reakcję łączenia metalu z tlenem. Wspomniany tlenek charakteryzuje się dużą twardością oraz wysoką temperaturą topnienia (ok. 2050 °C), dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na sam proces spawania, gdyż bardzo łatwo może pojawić się mniejsza lub większa wada w obrębie spoiny. Dzieje się tak dlatego, że tlenek jest cięższy od metalu, a tym samym może w nim tworzyć wtrącenia.

Fakt ten nie oznacza jednak, że spawanie aluminium zawsze kończy się porażką, wprost przeciwnie, wystarczy w odpowiednim momencie usunąć tlenek ze spawanych powierzchni za pomocą szczotki ze stali nierdzewnej o określonej gęstości i wielkości. Ten prosty zabieg jest całkowicie bezpieczny dla spawanych części i jednocześnie niweluje ryzyko wystąpienia problemów.

Optymalnie oczyszczona powierzchnia pozwala uzyskać prawidłowe, pozbawione jakichkolwiek wad spoiny.
Kolejną kwestią, którą należy uwzględnić podczas spawania aluminium, jest ryzyko wystąpienia porów.  Odpowiedzialny za te utrudnienia jest przede wszystkim wodór, który wydziela się z występującej w powietrzu wilgoci oraz zanieczyszczeń metalu. Wodór bardzo łatwo rozpuszcza się w aluminium, jednakże w zakrzepniętym materiale nie rozpuszcza się prawie wcale.
Powstający podczas krzepnięcia metalu wodór występuje w postaci bąbelków, które w wyniku krzepnięcia tworzą nieestetyczne i powodujące utrudnienia pory.

Comments are closed.