Na czym polega spawanie aluminium?

Spawanie aluminium to rozwiązanie, które często znajduje zastosowanie w przemyśle i mechanice. Fakt ten dotyczy także rozwiązań o skomplikowanych kształtach, wymagających precyzji i dokładności.

Spawanie aluminium to w rzeczy samej przedsięwzięcie trudne, wymagające odpowiednich umiejętności i specjalistycznych narzędzi, należy jednak podkreślić, że efekty są trwałe.

Jest to optymalna metoda naprawy i regeneracji wielu rozwiązań wykorzystywanych w przemyśle i motoryzacji. Naprawa uszkodzonych elementów w większości przypadków jest korzystniejsza pod względem ekonomicznym od zakupu fabrycznie nowych części zamiennych.

z18Spawanie aluminium wydaje się być zadaniem bardzo prostym, przynajmniej na pozór. Wiadomo jednak, że pozory często mylą, tak też jest w kwestii przedmiotowego aluminium – decydując się na spawanie tego materiału należy wziąć pod uwagę szereg utrudnień, które mogą wystąpić podczas wykonywania zadania.

Warto jednak pamiętać, że istnieją sposoby, by skutecznie zniwelować ryzyko wystąpienia utrudnień.
Ogólnie wiadomo, że aluminium to materiał, który można spawać różnymi metodami, najczęściej jest to jednak MIG oraz TIG – rozwiązania bezpieczne i skuteczne, zapewniające pożądane efekty.

Planując spawanie aluminium, w pierwszej kolejności należy odpowiednio ustawić parametry spawarki, dostosowując ich charakter do indywidualnych cech spawanego materiału.

Odpowiednie ustawienia pozwolą uzyskać estetyczny i trwały spaw, który z pewnością nie ulegnie deformacji ani rozerwaniu.
Należy także zwrócić uwagę na zachodzące podczas spawania reakcje chemiczne, czyli tlenek powstający w wyniku łączenia metalu z tlenem. Twardość oraz wysoka temperatura topnienia tlenku może sprawić, że w miejscu spawania pojawią się wady techniczne i stricte estetyczne.
Kwestię tę można skutecznie zniwelować, usuwając tlenek z powierzchni spawanego materiału za pomocą szczotki ze stali nierdzewnej.
Kolejnym problemem może okazać się wodór, który w wielu przypadkach przyczynia się do powstania porów. W tej sytuacji pomocne okazuje się również dokładne oczyszczenie spawanej powierzchni.

Comments are closed.